More

  Tërmeti në Marok, numri i viktimave shkon në 632

  Numri i të vdekurve nga tërmeti i Marokut është rritur në 632, me 329 të lënduar, tha stacioni televiziv shtetëror i Marokut “Al Aoula”, duke cituar Ministrinë e Brendshme.

  Siç duket nga video të publikuara në rrjetet sociale, ndërtesat janë shembur si pasojë e dridhjeve të forta. BBC shkruan se tërmeti është ndjekur 19 më vonë nga një pasgoditje tjetër shumë e fortë.

  Njerëzit kanë vrapuar të alarmuar në rrugë.  “Ndjemë një dridhje shumë të fuqishme dhe kuptova se ishte tërmet. Mund të shikoje ndërtesa që lëkundeshin. Dola jashtë dhe kishte shumë njerëz. Të gjithë ishin në shok dhe të panikosur. Pas 10 minutash iku energjia elektrike dhe rrjeti celular”, tha Abdelhak El Amrani, një 33 vjeçar që jeton në Marrakesh.  Në fakt Marrakeshi është një nga qytetet e goditura më fort. Ky vend është një nga vendet e trashëgimisë së Unesco-s.

  Kjo ngjarje tragjike ka marrë edhe vëmendjen e samitit të G20. Mikpritësi i saj, kryeministri indian Narendra Modi shprehu ngushëllime për jetët e humbura.

  Ndërkohë vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit për të nxjerrë personat e mbetur nën rrënoja./tvklan.al


  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  [quads id=5]

  [quads id=4]

  spot_img

  Të fundit

  Danimarka miraton ligjin që ndalon djegien e Kuranit

  Parlamenti i Danimarkës ka miratuar ligj që ndalon “sjelljen e papërshtatshme” ndaj librave fetarë. Ligji njihet gjerësisht në vend...

  Rrahje në burgun e Idrizovës

  Më datë 06.12.2023 në ora 16.00 në SPB Shkup, nga IEVP Burgu Idrizovë, është raportuar se më datë 05.12.2023...

  Vauçerë për vizitë të vendeve turistike në Maqedoni- masa e re për mbështetje të studentëve

  Masa e Ministrisë së Ekonomisë për vauçerët për mbështetje të turizmit vendor që ishte destinuar për punëtorët me të...

  Ziberi: Disa institucione kanë punësuar vetëm maqedonas, disa vetëm shqiptarë

  Avokati i popullit, Naser Ziberi,  duke prezantuar Raportit  për monitorimin e zbatimit të parimit për përfaqësimin e drejtë dhe...
  spot_img
  WordPress Ads