More

  Sot nisin protestën mjekët amë, s’do të jepen receta dhe udhëzime

  Anëtarë të Shoqatës së Mjekëve Privatë të Republikës së Maqedonisë (SHMPRM) prej sot filluan protestën treditore në të cilën do jenë në ditët e punës dhe do të pranojnë vetëm raste urgjente, por nuk do të japin receta dhe udhëzime. Kërkesë kryesore e mjekëve amë është rritja e pikëve të kapitacionit për shkak të rritjes së shpenzimeve për jetë.

  Bordi Drejtues i SHMPRM më 27 gusht solli vendim që më 5,6 dhe 7 shtator të mbahet protestë në vendin e punës – për shkak, siç thonë në publikimin në ueb-faqen e Shoqatës, mospranimin e kërkesave strategjike nga autoritetet shëndetësore.

  Sipas vendimit të Bordit Drejtues së Shoqatës, nuk do të ketë udhëzime dhe receta tri ditë.

  Krahas rritjes së pikëve të kapitacionit, ata mes tjerash kërkojnë “shëndetësi elektronike, fshirje të shkallës destimuluese, rritje të buxheteve për specialistë dhe laboratorë edhe për ambulanca rurale, të mos mbyllen ordinancat e mjekëve të cilët duan të vazhdojnë të punojnë mbi 64 vjet”…

  Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali në vigjilje të protestës javën e kaluar deklaroi se pakënaqësitë të cilat ekzistojnë në mesin e mjekëve amë duhet të zgjidhen në tavolinë dhe me propozime konkrete të cilat do të shqyrtohen dhe diskutohen, e jo përmes bojkotimit të punës.

  Ai pajtohet me kërkesën e mjekëve amë që udhëzimi të mos shtypet por në formë elektronike, por, siç tha, nga fjala deri te realizimi nënkupton se si sistem, duhet të mundësojmë edhe hardver dhe softuer, ndërsa për çka nevojitet furnizim i cili kërkon kohë.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Avokati i Popullit: Shteti të jetë më i përkushtuar ndaj personave me nevoja të veçanta

  Zyra e Avokatit të Popullit në RMV me rastin e 3 Dhjetorit – Ditës ndërkombëtare të personave me nevoja...

  Shkup, regjistrohen 130 shkelje në trafik

  Ministria për Punë të Brendshme(MPB) njofton se gjatë ditës së djeshme ka regjistruar gjithsejtë 130 shkelje të rregullave të...

  Bekim Murati: Nëpërmes masave të ndryshme Agjencia për Punësim kujdeset për kategoritë e rrezikuara të qytetarëve

  Sot Drejtori Bekim Murati së bashku me z. Stefen Hudolin - Shef i Delegacionit të Bashkimit Europian në Shkup...

  Keni kujdes, Shkupi nesër i bllokuar që nga mëngjesi

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton se nesër (2 dhjetor) SPB Shkup do të marrë masa për regjim të...
  WordPress Ads