More

  Sot gjykata vendos nëse do të dënohen Mijallkovi dhe Thaçi

  Gjykata Themelore Penale Shkup sot pritet të jep aktgjykim të ri për rastin “Titanik 2”, në të cilin në mesin e të akuzuarve janë edhe ish-drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov dhe lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi, përcjell TV21.

  Me aktgjykimin e parë të shpallur me 8 mars 2019, të akuzuarit u dënuan me burgim, por në dhjetor të po atij viti, Giykata e Apelit në Shkup shfuqizoi aktgjykimin dhe e ktheu lëndën në rigjykim.

  Përveç Mijalkovit dhe Thaçit, të akuzuar janë edhe ish anëtarët e KSHZ-së, Bedredin Ibraimi nga PDSH-ja, si dhe Aneta Stefanovska, Vllatko Sajkovski dhe Sasho Srcev nga radhët e VMRO-DPMNE-së.

  Të gjithë ndiqen penalisht për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe autorizimeve, përveç Mijalkovit, i cili akuzohet se ka marrë shperblim per ndikim te kunderligishem.

  Për veprën për të cilën akuzohet ish-drejtori i DSK-së, lënda vjetërsohet në prill të këtij viti.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve...

  Zhvillimet në BDI, Ahmeti: Është një grip, le të përdorin aspirina!

  Në suaza të takimeve “Bashkë për Europë” të liderit të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) me qytetarët dhe bazën...

  Sali jep lajmin e shumëpritur: Rrisim rrogat në shëndetësi

  Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, tregoi ekskluzivisht sonte në TV21 se së shpejti do të merret vendimi për rritjen...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe reshje lokale të borës. Do të fryjë një...
  WordPress Ads