More

  Si dështuan 42 kryetar komunash të VMRO, nuk arritën të sjellin as nga 150 qytetarë në protestë

  Sipas vlerësimeve të institucioneve kompetente, sonte në protestën e VMRO-DPMNE-së para ndërtesës së Qeverisë kanë qenë të pranishëm nga 12 deri në 14 mijë qytetarë.

  Përveç që flet për kapacitetin e dobët të partisë për të animuar anëtarësinë e saj, flitet edhe për atë se si perceptohen kryetarët e VMRO-DPMNE-së në komunat që ata udhëheqin.

  Nëse ndjekim logjikën se gjysma e të pranishmëve në protestë janë nga Shkupi, gjë që ka qenë praktikë e vazhdueshme e protestave dhe simpatizantëve të dy partive më të mëdha politike, atëherë vijmë në faktin se nga brenda në protestë ishin të pranishëm mes 6000 dhe 7000 qytetarë.

  VMRO-DPMNE ka kryetar komunash në 42 komuna në vend, shumë prej tyre janë qytete të rëndësishme dhe të mëdha si Manastiri, Prilepi, Shtipi, Velesi, Kavadari…

  Nga 42 komuna, VMRO-DPMNE në protestën sonte nuk arriti të marrë as 3% të votave që i kishte fituar vetëm shtatë-tetë muaj më parë.

  Është e qartë se sot në protestë kanë dalë vetëm ata anëtarë besnikë të partisë dhe bashkëpunëtorët më të afërt të kryetarëve të komunave.

  Kjo flet mjaftueshëm që njerëzit e zakonshëm mendojnë për Hristijan Mickoski dhe VMRO-DPMNE dhe kryetarët e tyre.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Drejtori ShA MEPSO Orhan Murtezani mer pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të ENTSO-E

  Drejtori Gjeneral i ShA MEPSO z. Orhan Murtezani merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të ENTSO-E, si anëtar zyrtar. Në...

  Shtrenjtimi i rrymës, Bislimovski: Çmimi i ri nuk dëmton amvisëritë e vogla

  Kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë Marko Bislimoski edhe sot foli për çmimet e reja të energjisë elektrike. Ai...

  Bekteshi: Kufizime nuk do ketë, na pret një dimër i vështirë

  Kufizime të energjisë elektrike nuk do të ketë, por do të jetë një dimër i vështirë jo vetëm për...

  Seancë për interpelancën ndaj kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi

  Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot duhet të mbahet seanca plenare e 77-të me pikën e...
  WordPress Ads