More

  Shtrenjtimi i rrymës, Bislimovski: Çmimi i ri nuk dëmton amvisëritë e vogla

  Kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë Marko Bislimoski edhe sot foli për çmimet e reja të energjisë elektrike. Ai tha se nga rritja e çmimit të energjisë elektrike nuk dëmtohen amvisëritë e vogla. E drejtori i Elektranave të Maqedonise Vasko Kovacevski mohoi pohimet e opozitës se qymyrë ka vetëm edhe për dy ditë.

  “E vërteta është një se çmimi i energjisë elektrike për 98,8 % nga amvisëritë u rrit për 7.4% dhe unë pres se opozita nuk do të bëjë çdo herë presion në Komisionin Rregullator për Energjetikë”, tha Marko Bislimovski-kryetarë i Komisionit Rregullator.

  “Ekspertët e opozitës thonë se ka qymyr vetëm ka edhe për 2 ditë, se do të ketë restrikcione të energjisë elektrike, se do të ketë probleme në funksionimin e elektranave, se energjia elektrike do të rritet në 30-50%, megjithatë ato ishin vetëm spekulime në opinion. Unë jam shumë i bindur. Ju them se ESM është shtylla e sistemit të energjisë në shtet dhe prodhojmë mjaftueshëm energji elektrike na bazë të nevojave”, theksoi Vasko Kovaçesvski-menaxher i Elektranave të Maqedonisë.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Zv/Ministri Rexhepi: 16 milion denarë për rikonstruimin e rrugës Saraj-Bojanë

  Përfundoi pjesa e dytë e rikonstruimit të rrugës Saraj-Bojanë me blerë 16 milion denarë njofton derveni info. Njoftimin për përfundimin...

  UNT MIRËPRET 50 STUDENTËT POTENCIAL NË PROGRAMET MË TË REJA STUDIMORE “ELEKTROENERGJETIKA DHE BURIMET E RIPËRTËRITSHME TË ENERGJISË” SI DHE “DIZAJN I QËNDRUESHËM NË...

  UNT MIRËPRET 50 STUDENTËT POTENCIAL NË PROGRAMET MË TË REJA STUDIMORE “ELEKTROENERGJETIKA DHE BURIMET E RIPËRTËRITSHME TË ENERGJISË” SI...

  “Tabanoc”, kapet ari në vlerë të 600 mijë eurove dhe para të padeklaruara

  Drejtoria doganore dje në vendkalimin kufitar Tabanoc ka sekuestruar 13.3 kilogramë ari në vlerë prej mbi 600.000 eurove dhe...

  Liqeni Treska mbetet në harresë

  “Me dekada të tëra, Liqeni Treska i cili ka qenë njëri nga vendet më atraktive në kryeqytet, vazhdon të...
  WordPress Ads