More

  Rritet inflacioni në Maqedoninë e Veriut

  Inflacioni vjetor në Maqedoninë e Veriut arriti në 14.2 për qind në muajin gusht, njoftojnë sot nga Enti Shtetëror i Statistikave (ESSH), përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Siç thuhet në njoftim, indeksi i çmimeve me pakicë në gusht shënoi rritje prej 14,2 për qind krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, ndërsa indeksi i kostos së jetesës u rrit për 16.8 për qind.

  Sipas të dhënave të Entit të Statistikave, indeksi i kostos së jetesës në gusht në krahasim me muajin paraprak ishte 101.3, ndërsa indeksi i çmimeve me pakicë 100.6.

  Në gusht, krahasuar me korrikun, kostoja e jetesës në Maqedoninë e Veriut u rrit për shërbimet e akomodimit 27,6 për qind dhe ngrohjes qendrore 14.2 për qind.

  Rritje prej 6.4 për qind është shënuar te buka dhe drithërat, frutat e freskëta 3.8 për qind, qumështi 3.6 për qind dhe mishi 2.5 për qind, transporti i udhëtarëve me 2.6 dhe birra me 1.2 për qind.

  Rënie e indeksit të kostos së jetesës në gusht 2022, krahasuar me muajin paraardhës, është shënuar te vaji dhe yndyrat me 4.1 %.

  Në muajin gusht rënie e indeksit të kostos së jetesës është vërejtur edhe tek karburantet dhe lubrifikantët për mjetet e transportit për 10.9%, karburantet e lëngëta për amvisëri me 10.3%, transporti ajror për 5.3%./Derveni.mk

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Shuton Ali Ahmeti: BDI mund të vazhdojë pa Blerim Bexhetin

  BDI ka ngritur struktura të qëndrueshme që mund të fuksionojë pa Ali Ahmetin, Blerim Bexhetin, Musa Xhaferin kështu është...

  Aksident i rëndë në Çair

  Sot ka ndodhur një aksident në Bulevardin Bosnjë-Hercegovina, sipas fotografisë shihet se në aksident janë përfshirë një furgoni vogël...

  Përplasjet VMRO-Arskovska, pësojnë qytetarët

  Përplasjet VMRO-Arsovska, shkarkimet dhe dorëheqjet e drejtorëve të ndërmarrjeve publike të Qytetit të Shkupit kanë lënë një kaos prapa...

  Rrugët dytësore në Tetovë, në gjendje të keqe

  Viteve të fundit sikur është bërë rregull i pashkruar që të asfaltohen dhe të kujdesen vetëm për rrugët në...
  WordPress Ads