More

  QYTETI I VOGËL ITALIAN QË KA POTHUAJSE 10 BANORË MBI 100 VJEÇ

  Një ditëlindje e ardhshme në një qytet të vogël italian me rreth 1 mijë e 765 banorë pritet t’i bëjë bashkisë një dallim të pazakontë si shtëpia e 10 personave mbi 100 vjeç.

  Vittorio Lai festoi ditëlindjen e tij të 100-të në qytetin Perdasdefogu, në ishullin e Sardenjës dhe Piuccia Lai, e cila ka të njëjtin mbiemër por nuk kanë lidhje, do ta festojë ditëlindjen e saj të 100-të më 20 shkurt.

  Sardenja është identifikuar si një nga pesë vendet në botë me përqendrimin më të lartë të njëqindvjeçarëve, me 33.6 persona mbi moshën 100 vjeç për çdo 100 mijë banorë.

  Perdasdefogu bëri bujë në vitin 2012 kur familja Melis u certifikua nga Guinness World Records si grupi më i vjetër në botë me nëntë vëllezër e motra.

  Consolata Melis, motra më e madhe e familjes, mban rekordin si banorja më e vjetër e qytetit, pasi vdiq në moshën 108-vjeçare në vitin 2015.

  Shkencëtarët që e kanë studiuar qytetin thanë se ajri i pastër, mënyrat e jetesës aktive dhe dietat e shëndetshme mund të kontribuojnë në këtë.

  “Prania e 10 njëqindvjeçarëve konfirmon jetëgjatësinë e jashtëzakonshme të banorëve të Perdasdefogut dhe e çon shiritin edhe më lart”, tha për The Guardian Luisa Salaris, një profesore e demografisë në Universitetin e Cagliarit./Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Zv/ministri Rexhepi: Sot në Gostivar prezentuam listën preliminare për ndarjen e 70 banesave në ndërtesën sociale

  Sot në qytetin e Gostivarit prezentuam listën preliminare për ndarjen e 70 banesave në ndërtesën sociale. Komisioni në ditët në...

  UNT prezanton drejtimet deficitare para nxënësve të gjimnazit në Saraj

  SI VENDOSIN MATURANTËT PËR DREJTIMIN E STUDIMEVE?! Meqenëse është edhe pragu i fundit të vitit shkollor, maturantëve i’u është afruar...

  ASH shpalli konkursin për kryetarë të degëve

  Aleanca për Shqiptarët prej sot ka shpallur konkursin për zgjedhjen e kryetarëve të degëve në disa komuna të vendit. Të...

  Çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut solli vendim, me të...