More

  Nis ndërtimi i një memoriali në vendin ku për herë të parë doli publikisht UÇK-ja

  Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura njofton se sot (e shtunë) është vënë gurthemeli i ndërtimit të një monumentali në Llaushë të Skenderajt, aty ku ka qenë dalja e parë publike e  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

  Nis ndërtimi i një memoriali në vendin ku për herë të parë doli publikisht UÇK-ja

  Nis ndërtimi i një memoriali në vendin ku për herë të parë doli publikisht UÇK-ja

  AKTUALESeptember 16, 2023 – 13:28

  Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura njofton se sot (e shtunë) është vënë gurthemeli i ndërtimit të një monumentali në Llaushë të Skenderajt, aty ku ka qenë dalja e parë publike e  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

  Përmes një postimi, Kryetari Nura bëri i ditur se në vënien e gurthemelit ishin të pranishëm dhe “nënkryetari gjeneral” Sami Lushtaku, komandanti Jetullah Geci, deputetë të Parlamentit të Kosovës, ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, familjet e dëshmorëve dhe invalidët e bashkëqytetarët.

  “DALJA PUBLIKE E UÇK-së! Bashkë me nënkryetarin gjeneral Sami Lushtaku, komandantin Jetullah Geci, deputetë të Parlamentit të Kosovës, ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, familjet e dëshmorëve, invalidët dhe bashkëqytetarët, vumë gurthemelin e ndërtimit të një vepre monumentale të kujtimit të pavdekshëm dhe nderimit të përjetshëm të çastit më historik të daljes publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Llaushë më 28 nëntor 1997. Mirënjohje e përjetshme për UÇK-në!”, shkruan Kryetari i Komunës së Skenderajt.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sot regjim i posaçëm i komunikacionit për shkak të Maratonës së Shkupit

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton opinionin se sot duke filluar nga ora 08:00, për shkak të mbajtjes së...

  Sulm terrorist në Ankara: Të plagosur dy policë

  Ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya tha se dy terroristë, të cilët erdhën me një automjet të vogël para...

  Shkup: Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për një rast të rëndë që ka ndodhur në Shkup, më datë...

  Parashikimi i motit për sot në Maqedoni,

  Me diell më pak dhe kryesisht në pjesët veriore me vranësira mesatare.Temperatura minimale do të jetë në interval prej...
  WordPress Ads