More

  Në Stamboll luhet finalja Manchester City-Inter, Guardiola “i trembet” zikaltërve

  Kanë kaluar 20 vite nga finalja e fundit anglo-italiane në kompeticionin e Champions League. Interi ishte finalisti i parë që u kaloi duke mposhtur kështu Milanin në gjysmëfinalet me një rezultat të përgjithshëm 3-0.

  Mbrëmjen e djeshme, Manchester City “shkatërroi” Real Madrid në “Etihad” me rezultatin e thellë 4-0, duke qenë kështu kundërshtari i Interit në finalen e Stambollit. 20 vite më vonë, përsëritet një finale Champions League mes një klubi anglez dhe një italian. Në sezonin 2004-2005, Liverpool dhe Milan u përplasën së bashku në një finale Championsi duke dhuruar emocione në një nga përballjet më të bukura në historinë e këtij kompeticioni.

  Kjo është hera e parë në histori që Manchester City dhe Interi do të përballen së bashku në një ndeshje zyrtare dhe këtë do e bëjnë pikërisht në finalen e Stamb ollit më 10 qershor. Duke i marrë të dyja skuadrat në letër, City është tmerrësisht dominant ndaj Interit, me një diferencë të madhe mes tyre, por në një finale asnjëherë nuk i dihet, pasi është vetëm një ndeshje e vetme dhe fiton ai që ka pak fat dhe që beson te ky trofe, pra një finale fitohet, nuk luhet.

  Ndoshta Pep Guardiola nuk ka qenë shumë i lumtur që në finale do të gjejë Interin. Zikaltërit, 13 vite më parë, eliminuan Barcelonën e tij nga Champions League. Në vitin 2010, Guardiola ishte në drejtimin e Barcelonës ikonike e të famshme, por zikaltërit e drejtuar nga portugezi “The Special One”, Jose Mourinho, i eliminuan atë sezon nga gjysmëfinalet me dy ndeshje perfekte dhe tepër emocionuese. Inter në atë kohë fitoi tripletën e famshme, duke mposhtur Bayern Munich në finalen e Madridit./ h.ll/abcnews.al

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  [quads id=5]

  [quads id=4]

  spot_img

  Të fundit

  Danimarka miraton ligjin që ndalon djegien e Kuranit

  Parlamenti i Danimarkës ka miratuar ligj që ndalon “sjelljen e papërshtatshme” ndaj librave fetarë. Ligji njihet gjerësisht në vend...

  Rrahje në burgun e Idrizovës

  Më datë 06.12.2023 në ora 16.00 në SPB Shkup, nga IEVP Burgu Idrizovë, është raportuar se më datë 05.12.2023...

  Vauçerë për vizitë të vendeve turistike në Maqedoni- masa e re për mbështetje të studentëve

  Masa e Ministrisë së Ekonomisë për vauçerët për mbështetje të turizmit vendor që ishte destinuar për punëtorët me të...

  Ziberi: Disa institucione kanë punësuar vetëm maqedonas, disa vetëm shqiptarë

  Avokati i popullit, Naser Ziberi,  duke prezantuar Raportit  për monitorimin e zbatimit të parimit për përfaqësimin e drejtë dhe...
  spot_img
  WordPress Ads