More

  Miratohet vaksina e parë në botë për bletët

  Miratohet për përdorim nga qeveria amerikane, vaksina e parë në botë e bletës së mjaltit, duke rritur shpresat për një armë të re kundër sëmundjeve që në mënyrë rutinore shkatërrojnë kolonitë ku mbështeten për pllenimin e ushqimit.

  Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara (USDA) i ka dhënë një licencë të kushtëzuar një vaksine të krijuar nga Dalan Animal Health, një kompani amerikane bioteknologjike, për të ndihmuar në mbrojtjen e bletëve të mjaltit nga semundja.

  “Ne jemi gati të ndryshojmë mënyrën se si kujdesemi për insektet, duke ndikuar në prodhimin e ushqimit në shkallë globale.”

  Vaksina, e cila fillimisht do të jetë e disponueshme për bletarët komercialë, synon të frenojë murtajën, një sëmundje serioze e shkaktuar nga larvat e bakterit Paenibacillus që mund të dobësojë dhe të vrasë kosheret. Aktualisht nuk ka kurë për sëmundjen, e cila në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara është gjetur në një të katërtën e koshereve, duke u kërkuar bletarëve të shkatërrojnë dhe djegin çdo koloni të infektuar dhe të administrojnë antibiotikë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme./Ansa

  “Vaksina jonë është një përparim në mbrojtjen e bletëve,” tha Annette Kleiser, shefe ekzekutive e Dalan Animal Health.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Drejtor i ri i Spitalit Psikiatrik në Shkup emërohet Muhsin Arifi

  Drejtor i ri i Spitalit Psikiatrik në Shkup është emëruar Muhsin Arifi, njofton derveni.mk. ”Të dashur miq,kolegë,bashkëpunëtor... Jam i nderuar të...

  Alternativa : Çfarë feston BDI-ja?

  Ali Ahmeti dhe partia e tij sot po kremtojnë 21 vjet funksionimi si parti politike, prej të cilave 20...

  Çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator për Energjetik publikoi çmimet e reja të derivateve të naftës që do të hyjnë në fuqi nga...

  Ndërpritet komunikacioni hekurudhor në Maqedoni, punëtorët kërkojnë pagat e muajt prill

  Qarkullimi hekurudhor i udhëtarëve dhe mallrave në vend është ndërprerë që nga mëngjesi i sotëm pasi punonjësit e mirëmbajtjes...
  WordPress Ads