More

  Kosovë: Tensione në koalicionin qeveritar, Kurti i kërkon dorëheqjen Gërvalles

  Kryediplomatja Donika Gervalla është përballur me muaj të tërë me presionin e kryeministrit Albin Kurti për dorëheqje. Nuk ka pranuar ta bëjë këtë. Mirëpo, situata tensionuese mes tyre është duke vazhduar, shkruan Insajderi.

  Gazeta Insajderi merr vesh se Kurti i ka bërë një propozim tjetër kryediplomates dhe partisë se saj.

  Albin Kruti i ka ofruar Listës Guxo që Donika Gëevalla të mbetët vetëm në postin e zëvendëskryeministres dhe  të largohet nga posti i Ministres se Jashtme pas një procesi te riformatimit brenda Qeverisë.

  “Kjo do te nënkuptonte largimin e Gërvalles për arsye te një procesi riformartimi të Qeverisë me marrëveshje mes palëve, e jo shkarkim për shkak të përfshirjes se Gervalles në skandalet e një pas njëshme”, i ka thënë Insajderit një zyrtar qeveritar në kushte anonimiteti.

  Nuk ka ende një përgjigje të prerë nga ana e Gërvalles e partisë së saj për propozimin e Kurtit për dorëheqje me marrëveshje.

  Kryediplomatja Gërvalla ka qenë e përfshirë vazhdimisht në skandale. I fundit ishte skandali në konsullatën e Kosovës në Hamburg.

  Për këtë skandal, Insajderi kishte raportuar ekskluzivisht.

  Në 14 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës,  ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ishte në vizitë tek Konsullata e Përgjithshme në Hamburg. Por, në vend të organizatorëve ‘kapadaia’ e vërtetë ishte vet Gërvalla, pasi kërkoi që gjithçka të shkonte sipas planit të saj.

  Kjo nuk u pëlqye nga konsulli i Përgjithshëm në ikje, Gramos Begolli i cili më pas kishte dërguar edhe një email tek kryeministri, Albin Kurti dhe tek kryekuvendari, Glauk Konjufca ku tregonte për shqetësimin e tij ndaj veprimeve të Gërvallës.

  Ministrja fillimisht nuk e kishte lajmëruar pjesëmarrjen e saj në takim dhe gjithashtu  në ftesën dhe programin e përgatitur nga Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në Hamburg, nuk figuron fare emri i ministres, e as i mikut të saj, Muhamet Idrizi, kryetari i shoqatës “Oda” në Hamburg i cili erdhi me ministren.

  Gazeta Insajderi në një intervistë ekskluzive me konsullin Gramos Begolli kishte sjellur detajet në lidhje me skandalin e ministres Gërvalla.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Edhe një deputet i bashkohet “Grupit të Zjarrit”?! (Foto)

  “Grupi i Zjarrit” vazhdon aktivitetet në teren. Këtij grupi si duket i është bashkangjitur edhe deputeti Kastriot Rexhepi, i...

  Sot u mbajt Maratona e Shkupit

  Mëngjesin e kësaj të diele është zhvilluar Maratona e Shkupit. Më i shpejti doli të jetë atleti nga Kenia,...

  Arrestohen dy vajza nga Shkupi, kanë plaçkitur një person në Shkup

  Dy vajza nga Shkupi janë arrestuar gjatë ditës së djeshme pasi të njëjtat paraprakisht janë raportuar se kanë kryer...

  Pritet rritja e çmimit të bukës?!

  Mullixhinjtë kërkojnë subvencione për energjinë elektrike ose shtimin e tregut të rregulluar sepse vetëm në këtë mënyrë, theksojnë ata,...
  WordPress Ads