More

  Indonezi, hapet ekspozita me reliktet e profetit Muhamed

  Në qytetin Tambun, në provincën Java Perëndimore të Indonezisë, është hapur një ekspozitë ku vizitorët mund të shohin reliktet e profetit Muhamed, raporton Anadolu Agency (AA).

  Ekspozita tërhoqi shumë vëmendjen e njerëzve të zonës që duan të shohin objektet që ruajnë kujtimet e profetit Muhamed. Ekspozita vizitohet nga të moshuarit dhe shumë të rinj.

  Vizitorët mund të shohin të paktën dhjetë relikte të profetit Muhamed si këpucë, çallma, shpata dhe shkopinj.

  Qëllimi i ekspozitës është ruajtja e kujtimit dhe rritja e dashurisë së muslimanëve për të Dërguarin e Zotit.

  Muhamedi ishte profeti i fundit i Zotit, sipas Islamit, i cili u dërgua nga Zoti te mbarë njerëzimi për të plotësuar besimin origjinal monoteist të të gjithë profetëve para tij, Ademit, Ibrahimit, Musait, Isait dhe profetëve të tjerë.

  I lindur më 26 prill të vitit 570 në qytetin e Mekës, Muhamedi humbi prindërit në moshë të re dhe u rrit nën kujdesin e xhaxhait të tij Abu-Talib. Profeti Muhamed ndërroi jetë më 8 qershor të vitit 632 në Medine.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Suspendohen dy policët në Idrizovë, u mashtruan nga një i burgosur duke u marrë 4000 euro

  Dy policët të cilët pretendonin se ishin mashtruar nga një i burgosur janë suspenduar, informoi ministri i Drejtësisë, Krenar...

  Të paktën dy të vrarë nga të shtënat në Roterdam

  Të paktën dy persona u vranë nga të shtënat në Roterdam, ka thënë policia në një konferencë për shtyp. Policia...

  Ky është 19-vjecari i cili vdiq si pasojë e plagëve të marra më thikë në kufirin Serbi-Kroaci

  Afër pikës kufitare Serbi-Kroaci që gjendet në fshatin Batrovc në rajonin e Vojvodinës në Serbi sot janë sulmuar dy...

  Nuk pajtohet me ndryshimet e Kodit Penal/ Lloga tregon përse nuk i nënshkroi ndryshimet ligjore

  Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, sot për herë të parë u prononcua për mediat se përse nuk i nënshkroi...
  WordPress Ads