More

  GYPAT E UJIT QE NJË VIT NGELËN MBI SIPËRFAQE, BEXHETI: SHUMË SHPEJT DO TË FILLOJNË PUNIMET

  Mbi 150 gypa uji kanë mbetur mbi tokë.

  Këto gypa janë rrugës nga fshati Rashçe për në fshatin e Kopanicës, të Komunës së Sarajit.

  Nga viti 2017 banorëve u bë me dije se do të bëhet riparimi i gypave të ujit, por sipas tyre nuk kishte nevojë meqenëse nuk kishin probleme me ujësjellësin. Ata thonë se as që kanë kërkuar një gjë të tillë.

  “Shumë me vonesë jemi njoftuar, as banorët dhe as unë si udhëheqës, nuk ka pyetur askush, dhe pse janë këto gypa këtu. Ne gypat i kemi të vendosur para disa vjetëve 7-10 vjet, ujë kemi rregullisht, nuk na kanë kontaktuar neve se përse kanë ardhur këto gypa”, u shpreh Xhezmi Ademi, Nënkryetar i Bashkësisë Lokale Kopanicë.

  Punimet për vendosjen e rrjetit të ri të ujësjellësit, kishin filluar para një viti.

  Ndërsa tani përveç se është ndaluar puna e gypave ka lindur edhe një problem tjetër.

  Banorët nuk lejojnë që rrjeti i ri i ujësjellësit të kaloj nëpër arat e tyre. Kryetari i Komunës së Sarajit Blerim Bexheti thotë se punimet janë ndalur për shkak të periudhës së dimrit, ndërsa do të vazhdojnë shumë shpejt.

  “Duke pasur parasysh se kemi qenë në kohë dimri dhe realisht nuk kanë mundur që të vazhdojnë investimet dhe njëkohësisht duke pasur mirëkuptim edhe për periudhën e kohës së dimrit dhe disa problemeve pronësore juridike si dhe pjesa më e vështirë e punimeve që na kanë informuar nga ana e ujësjellësit. Pritet që tani të vazhdojnë punimet dhe që është një projekt shumë i mirë”, tha Blerim Bexheti, Kryetar i Komunës së Sarajit.

  U munduam të marrim prononcim edhe nga Drejtoria e Ujësjellësit por nga atje nuk përgjgijen në pyetjen se kur do të rifillojnë punimet e lëna përgjysmë në fshatin Kopanicë.

  https://m.youtube.com/watch?v=s7Sjq0zAbuQ

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Pamje shqetësuese: Momenti me VIDEO kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë

  Tre persona kanë mbetur të plagosur pas një përleshjeje në Pejë. Lajmin për gazetën online Reporteri.net e ka konfirmuar edhe...

  Fitore e Frontit Europian në zonën 5, konfirmohet deputeti nr.

  Pas rivotimit të ditës së sotme në Njesinë Zgjedhore 5 dhe 6 Fronti Europian mesa duket ka ruajtur mandatin...

  Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

  Dimitar Kovaçevski zyrtarisht konfirmoi dorëheqjen nga pozita e kryetarit të LSDM-së, të cilën e shpalli më 8 maj, si...

  KSHZ: 45.88% është dalja deri në orën 17:00 në vendvotimet ku ka rivotim

  Deri në orën 17:00, nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime, kanë votuar 2.071 ose 45,88 për...