More

  Google ‘valëvit’ flamurin shqiptar: Gëzuar Ditën e Pavarësisë, Shqipëri!

  Motori i kërkimit Google i ka befasuar sot shqiptarët duke u shfaqur me flamurin kuq e zi dhe urimin “Gëzuar Ditën e Pavarësisë, Shqipëri”.

  Google ka vënë edhe shpjegimin me rastin e shtimit në logon e tij, të simbolit kuq e zi sot:
  “28 nëntor 2022. Dita e Pavarësisë së Shqipërisë.”

  Sot Google feston Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë ose “Dita e Pavarësisë” (shkruar kjo në gjuhën shqipe). Në këtë ditë të vitit 1912, kongresi shqiptar u mblodh në qytetin e Vlorës dhe votoi për shpalljen e pavarësisë nga sundimi osman.

  Festimet nisin në kryeqytetin e Tiranës ku Presidenti dhe Kryeministri marrin pjesë në ceremoninë e ngritjes së flamurit.

  I paraqitur në veprën e sotme artistike, flamuri kombëtar i Shqipërisë përmban një sfond të kuq me një shqiponjë të zezë me dy koka në qendër.

  Flamuri u valëvit për herë të parë në këtë ditë në vitin 1912. Në ditën e Pavarësisë, ai mbulon ballkone, dritare, madje edhe njerëz si simbol i krenarisë kombëtare.

  Qyteti i Vlorës është gjithashtu një destinacion i preferuar për të festuar. Shqiptarët vizitojnë Monumentin e lartë të Pavarësisë në Sheshin e Flamurit për të nderuar ata që luftuan për liri.

  I ndërtuar nga skulptorët e njohur kombëtarë Muntaz Dhrami dhe Kristaq Rama, monumenti përshkruan liderët e famshëm të lëvizjes për pavarësinë shqiptare.

  Gëzuar Ditën e Pavarësisë, Shqipëri!” përfundon mesazhi i Google./Derveni.mk

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve...

  Zhvillimet në BDI, Ahmeti: Është një grip, le të përdorin aspirina!

  Në suaza të takimeve “Bashkë për Europë” të liderit të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) me qytetarët dhe bazën...

  Sali jep lajmin e shumëpritur: Rrisim rrogat në shëndetësi

  Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, tregoi ekskluzivisht sonte në TV21 se së shpejti do të merret vendimi për rritjen...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe reshje lokale të borës. Do të fryjë një...
  WordPress Ads