More

  Erdogan: Do të luftojmë për të ndërtuar një Turqi të madhe dhe të fuqishme

  Presidenti dhe kryetari i AK-së, Recep Tayyip Erdogan, mbajti një fjalim në ballkon në Ankara, pas rezultatit të raundit të parë të zgjedhjeve, me një epërsi prej 5% pavarësisht sondazheve.

   

  “Kombi im i dashur, qytetarë të mi të nderuar që na shikojnë nga ekranet e tyre, të dashur banorë të Ankarasë, të dashur miq dhe kolegë të mi, ju përshëndes  përzemërsisht, me respekt dhe dashuri.

   Megjithëse rezultatet e sakta nuk janë ende të qarta, ne jemi në krye të një rrugë të gjatë përpara. Kuptohet se si rezultati jozyrtar i votave të brendshme ashtu edhe numërimi i votave të huaja do të marrë pak kohë.

  Natyrisht, ne nuk jemi si ata që tentuan të mashtrojnë edhe një herë kombin, ndoshta për herë të fundit. Sot e dimë se jemi shumë përpara në zgjedhje, por presim manifestimin e vullnetit kombëtar, pasi ende nuk është zbardhur zyrtarisht masa e plotë e rezultatit. Ndërkohë që po presim rezultatin, vendosëm të bëjmë bisedën tonë tradicionale në ballkon për t’iu përgjigjur dashurisë suaj këtu.

  Dëshiroj fillimisht të falenderoj  të gjithë vëllezërit e mi që nuk na lanë vetëm me dashurinë, entuziazmin dhe besnikërinë e tyre. Në të njëjtën mënyrë, dua të falënderoj secilin nga vëllezërit e mi vëzhgues.

  Pa dyshim, dua të falënderoj secilin nga qytetarët e mi që dolën për të votuar me një pjesëmarrje rekord dhe reflektuan preferencat e tyre për të ardhmen e vendit të tyre.

  Dua të shpreh mirënjohjen time të veçantë për vëllezërit e mi që zgjodhën të na favorizojnë ne dhe partinë tonë. Fitues ka qenë vendi ynë, kombi ynë, përtej shifrave dhe normave që do të tregojnë tabelat zgjedhore.

  Turqia ka dëshmuar edhe një herë se është ndër demokracitë kryesore të botës me përkushtimin e saj për epërsinë e vullnetit kombëtar dhe lirinë e qytetarëve të saj për të bërë zgjedhje politike.

  Këtë fakt e treguam me përqindjen rekord të pjesëmarrjes në zgjedhje. Është si asnjë tjetër në botë. Ne zhvilluam një nga zgjedhjet me pjesëmarrjen më të lartë në historinë tonë.

  Ne e treguam këtë fakt duke reflektuar në mënyrë paqësore zgjedhjen e kombit tonë në kutinë e votimit. Ne i kemi përfunduar këto zgjedhje pa asnjë incident të keq. Këtë fakt e kemi dëshmuar me faktin se procesi zgjedhor dhe rezultatet e tij u kryen nën mbikëqyrjen e të gjithë përfaqësuesve të partive.

  Çdo zgjedhje në Turqi është sigurisht e rëndësishme, zgjedhjet e 14 majit kanë pasur një rëndësi të veçantë në historinë tonë politike, si për nga natyra e aleancave të krijuara, ashtu edhe për nga burimet e mbështetjes së fshehtë dhe të hapur që u është dhënë këtyre aleancave.

  Ata që i kanë përjetuar këto zgjedhje do t’u tregojnë fëmijëve të tyre se çfarë klime politike ka arritur Turqia në shekullin e Turqisë. Kombi ynë ka përqafuar vullnetin e tij për të mos lënë të papërfunduar demokracinë dhe përparimet e zhvillimit të vendit tonë.

   U bëj thirrje të gjithë anëtarëve të partisë sonë, veçanërisht vëllezërve të mi që janë sot këtu me ne, të gjithë anëtarëve të Aleancës Popullore, çdo anëtari të kombit tonë. Nga nesër në mëngjes, ne do të  fillojmë të punojmë për të maksimizuar shpresat e kombit tonë dhe veçanërisht të rinisë sonë për Shekullin e Turqisë.

  Edhe në periudhën e ardhshme ne do të punojmë dhe do të përpiqemi të fitojmë zemrat e kombit tonë pa asnjë provokim, provokim e mashtrim.

  Ne do të luftojmë për të ndërtuar një Turqi të madhe dhe të fuqishme. Mos harroni se askush nuk do të mund të pengojë ngritjen e Shekullit Turk. Uroj që festa e 14 majit të demokracisë të jetë edhe një herë e mbarë,” theksoi presidenti turk.

  /abcnews.al

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Mbyllen edhe 10 markete që nuk kanë zbritur çmimet!

  Drejtori i Inspektoratit Shtetëror të Tregut, Goran Trajkovski njoftoi sot, se kanë mbyllur edhe 10 markete të tjera në...

  Sot regjim i posaçëm i komunikacionit për shkak të Maratonës së Shkupit

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton opinionin se sot duke filluar nga ora 08:00, për shkak të mbajtjes së...

  Sulm terrorist në Ankara: Të plagosur dy policë

  Ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya tha se dy terroristë, të cilët erdhën me një automjet të vogël para...

  Shkup: Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për një rast të rëndë që ka ndodhur në Shkup, më datë...
  WordPress Ads