More

  “Derby della Madonnina”, formacionet zyrtare

  Kanë kaluar 13 vjet që kur një ekip nga këto dy ekipe kanë arritur në finalen e Ligës së Kampionëve – por kjo është gati të ndryshojë.

  Rivalët e qytetit, AC Milan dhe Inter Milan, të cilët, mes tyre, janë kurorëzuar 10 herë kampionë të Evropës, do të përballen të mërkurën në ndeshjen e parë nga dy gjysmëfinalet për kompeticionin më të mirë të futbollit evropian për klube.

  Ata eliminuan përkatësisht Napolin dhe Benfikën në çerekfinale, për të vendosur derbin e shumëpritur në “San Siro”.

  Interi aktualisht ndodhet në vendin e katërt të ligës italiane, me 63 pikë, dy më shumë se Milani i vendit të pestë.

  Kjo do të jetë hera e parë që gjigantët e Milanit do të luajnë me njëri-tjetrin në Ligën e Kampionëve pas të ashtuquajturit “derbi i turpit” të vitit 2005, një çerekfinale e fituar nga Milani, ndeshja e dytë e të cilit u braktis pasi tifozët e egër të Interit nisën një breshëri flakërimesh në “San Siro” futet në fushë me ekipin e tyre shumë prapa në barazim.

  Formacionet zyrtare:

  Milan: Maignan, Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez, Krunic, Tonali, Diaz, Bennacer, Saelemaekers, Giroud.

  Image

  Inter: Onana, Darmian, Acerbi, Bastoni, Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco, Dzeko, Lautaro.

  Image

  Të dy skuadrat janë takuar 235 herë më parë në të gjitha garat, me Interin që ka fituar 87, duke përfshirë dy të fundit në ligë dhe Superkupën e Italisë. AC Milan ka 79 fitore, ndërsa 69 ndeshje kanë përfunduar në barazim.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  [quads id=5]

  [quads id=4]

  spot_img

  Të fundit

  Danimarka miraton ligjin që ndalon djegien e Kuranit

  Parlamenti i Danimarkës ka miratuar ligj që ndalon “sjelljen e papërshtatshme” ndaj librave fetarë. Ligji njihet gjerësisht në vend...

  Rrahje në burgun e Idrizovës

  Më datë 06.12.2023 në ora 16.00 në SPB Shkup, nga IEVP Burgu Idrizovë, është raportuar se më datë 05.12.2023...

  Vauçerë për vizitë të vendeve turistike në Maqedoni- masa e re për mbështetje të studentëve

  Masa e Ministrisë së Ekonomisë për vauçerët për mbështetje të turizmit vendor që ishte destinuar për punëtorët me të...

  Ziberi: Disa institucione kanë punësuar vetëm maqedonas, disa vetëm shqiptarë

  Avokati i popullit, Naser Ziberi,  duke prezantuar Raportit  për monitorimin e zbatimit të parimit për përfaqësimin e drejtë dhe...
  spot_img
  WordPress Ads