More

  Bekim Sali zgjidhi problemin e pacientëve me fibrozë cistike

  Problemi i pacientëve me fibrozë cistike do të zgjidhet dhe ilaçet për ta do të sigurohen. Lajmin e rëndësishëm e dha Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, i cili në profilin e tij në Facebook njoftoi se në mbledhje të Qeverisë ka kërkuar zgjidhjen urgjente të këtij problemi. Vendimi pritet të merret nesër.

  “Në mbledhjen e djeshme të qeverisë inicova sigurimin e mjeteve financiare për ilaçin Trikafta për 30 pacientë me fibrozë cistike. Vendimi për sigurimin e mjeteve pritet të merret gjatë ditës së nesërme. Ne vazhdojmë të kujdesemi për shëndetin e të gjithë pacientëve”, shkruan ministri Sali.

  Ministri nga radhët e Alternativës, Bekim Sali, për një periudhë vetëm njëvjeçare në krye të ministrisë, ka siguruar pajisje moderne për 14 spitale, investime të rëndësishme në spitale dhe qendra të shëndetit, me theks te Spitali i Tetovës, por edhe ka inicuar reformimin dhe modernizimin e shëndetësisë primare. Së fundmi, me nismën për sigurimin e ilaçeve për pacientët me fibrozë cistike, Sali dëshmoi se përveç me punët e sistemit shëndetësor, merret personalisht edhe me brengat e të gjithë pacientëve, përfshirë edhe ata me sëmundje të rralla.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Këto janë policët shqiptarë të cilët gjetën dy vajzat e humbura

  Para disa orëve u gjetën janë gjetur 12-vjeçarja Anisa Ajro dhe 15-vjeçarja Melisa Kurtishi të zhdukura dy ditë më...

  Ende nuk janë gjetur vajzat nga Shkupi, Anisa dhe Melisa

  Anisa Ajro nga Shkupi, nxënëse 12-vjeçare në klasën e shtatë dhe Melisa Kurtishi 15 vjeçare nxënëse në klasën e...

  Sot mblidhet kryesia e BDI-së në Tetovë

  Sot me fillim në orën 13:00 në Tetovë, BDI ka caktuar mbledhje të kryesisë së re të partisë. Sipas informacioneve...

  Vjedhje në Matkë, autorët janë pranë kapjes nga policia

  Në orët e vona të natës së djeshme është kryer vjedhje në lokalin Kulla Hillside Haven, me këtë rast...
  WordPress Ads