More

  Bekim Sali: Situata epidemiologjike nuk na lejon të lehtësojmë masat

  Ministri i Shëndetëissë, Bekim Sali thotë se vendi ynë ende nuk është në gjendjen epidemiologjike të mirë  për lirimin e masave kundër koronavirusit. Sipas të parit të Shëndetësisë, përqindja e vogël e të vaksinuarve dhe të imunizuarve  në mënyrë natyrale nuk është garancë, që të vazhdojmë më tutje pa maska apo pa respektim të masave parandaluese ndaj Kovid-19.

  BEKIM SALI, MINISTËR I SHËNDETËSISË

  “Do të kisha pasur dëshirë të flaktë që të jem i pari i cili njofton se prej nesër jemi të liraur nga maskat dhe gjitha masat tjera, mirëpo sitauta aktuale epidemiologjike nuk na lejonë të bëjmë një hap të atillë, për arsye se ne si Ministri e Shëndetësisë, si Intituti i Shëndetit Publik dhe Komisioni për Sëmundje Ngjitëse  e analizojmë situatën edhe në vend edhe në rajon por edhe në shtetet që i kemi si shtete relevante dhe shtete krahasuese”

  Sali më tej tha se për momentin Maqedonia e Veriut vazhdon të jetë në zonën e verdhë, por siç tha shpreson që ditëve në vijim të kalojmë në të gjelbërtën, për të parë nëse mund të kemi eventualisht masa lehtësuese.

  BEKIM SALI, MINISTËR I SHËNDETËSISË

  “Indikacionet janë pozitive. Unë shpresoj që këtë javë do të kalojmë në zonën e gjëlbërt. Megjithatë se a jemi gati, që ne t’i lirojmë të gjitha masat, këtu nuk jam i sigurt dhe do të shohim se çfarë do të vendosim të mërkurën me Komisionin për Sëmundje Ngjitëse”

  Ministri i shëndetësisë gjithashtu shtoi se duhet të përgaditemi për fazën post-kovid, pasi që mund të ketë endemi dhe pandemi të tjera.

  Ndërkaq, analiza serologjike tregon se 86 për qind e popullsisë është e imunizuar, ndërsa  75 për qind janë personat e pavaksinuar, të cilët e kanë e kanë kaluar koronavirusin dhe  kanë fituar imunitet natyror./tvshenja

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Përplasjet VMRO-Arskovska, pësojnë qytetarët

  Përplasjet VMRO-Arsovska, shkarkimet dhe dorëheqjet e drejtorëve të ndërmarrjeve publike të Qytetit të Shkupit kanë lënë një kaos prapa...

  Rrugët dytësore në Tetovë, në gjendje të keqe

  Viteve të fundit sikur është bërë rregull i pashkruar që të asfaltohen dhe të kujdesen vetëm për rrugët në...

  “Dauti Komerc” kremtoi 30 vjetorin e themelimit

  Mbrëmë në një atmosferë impozante në hapsirat e kompanisë në Saraj, "Dauti Komerc" kremtoi 30 vjetorin e themelimit dhe...

  Superekspertiza për Llaskarcën nuk është përgatitur as për 315 ditë

  Për tragjedinë e shkaktuar nga “Durmo Turs” në Llaskarcë, ku humbën jetën 16 persona, Byrosë për ekspertiza gjyqësore nuk...
  WordPress Ads