More

  Albin Kurti në Universitetin e Tetovës

  Universiteti i Tetovës ka shpall hero dëshmorin Alban Ajeti në përvjetorin e 24-të të rënies së tij. Në akademinë përkujtimore të jetës dhe veprës së tij, u vlerësua lart figura e luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili la studimet për t’u bashkuar në luftimet kundër forcave serbe në Zhegoc të Epërm të Gjilanit, ku edhe ra dëshmor.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se sot po kujtojnë veprën e heroit, Alban Ajeti, itineraret e të cilit, bashkë me ato të dëshmorëve të tjerë, ndërtojnë hartën e lirisë së kombit.

  Ai tha se shtigjet e hapura nga dëshmorët e lirisë, duhet të mbahen gjithmonë të hapura./Derveni.mk

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sot regjim i posaçëm i komunikacionit për shkak të Maratonës së Shkupit

  Ministria e Punëve të Brendshme njofton opinionin se sot duke filluar nga ora 08:00, për shkak të mbajtjes së...

  Sulm terrorist në Ankara: Të plagosur dy policë

  Ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya tha se dy terroristë, të cilët erdhën me një automjet të vogël para...

  Shkup: Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për një rast të rëndë që ka ndodhur në Shkup, më datë...

  Parashikimi i motit për sot në Maqedoni,

  Me diell më pak dhe kryesisht në pjesët veriore me vranësira mesatare.Temperatura minimale do të jetë në interval prej...
  WordPress Ads