More

  7 kompani dënohen me nga 7 mijë euro, po keqpërdorin situatën për t’i shitur produktet më shtrenjtë

  Disa kompani po keqpërdorin situatën dhe po i shesin produktet çmime më të shtrenjta.

  Inspektorati shtetëror i tregut deri më tani ka hasur disa parregullsi në markete, të cilat duhet t’i shisnin produktet me çmimet e blerjes si bukën, miellin tip 400 dhe vajin e lulediellit, ndërsa produktet tjera duhet të shiteshin me marzhë prej 3% në shitje me pakicë dhe 4% me shumicë.
  Në total janë kryer 156 inspektime, ku në 33 subjekte janë konstatuar shkelje për mosrespektimin e këtij vendimi.

  “Vetëm në Shkup në shtatë subjekte konstatuam shkelje për mosrespektim të vendimit, të gjithë ato subjekte janë tregtar të mëdhenj ku shuma e gjobës është 7000 euro person juridik dhe 350 euro për personin përgjegjës për subjektin afarist”, njofton Aneta Simeska Dimoska – drejtoreshë e Inspektoratit Shtetëror të Tregut.

  Simeska shtoi se nuk ka pasur shumë ankesa nga ana e qytetarëve sa i përket produkteve ushqimore në markete, por apeloi që qytetarët t;i lajmërojnë rastet e tilla.

  “Në këto momente nuk kemi raportime të tilla me informata konkrete se sa në shiten në atë market. Kishim një ankesë për llogarinë fiskale, ishte e vetmja në mënyrë elektronike dhe u morën masa për atë e cila ishte të premten pasdite”.

  Inspektimet janë kryer në gjithë territorin e Maqedonisë, ndërsa do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Edhe një deputet i bashkohet “Grupit të Zjarrit”?! (Foto)

  “Grupi i Zjarrit” vazhdon aktivitetet në teren. Këtij grupi si duket i është bashkangjitur edhe deputeti Kastriot Rexhepi, i...

  Sot u mbajt Maratona e Shkupit

  Mëngjesin e kësaj të diele është zhvilluar Maratona e Shkupit. Më i shpejti doli të jetë atleti nga Kenia,...

  Arrestohen dy vajza nga Shkupi, kanë plaçkitur një person në Shkup

  Dy vajza nga Shkupi janë arrestuar gjatë ditës së djeshme pasi të njëjtat paraprakisht janë raportuar se kanë kryer...

  Pritet rritja e çmimit të bukës?!

  Mullixhinjtë kërkojnë subvencione për energjinë elektrike ose shtimin e tregut të rregulluar sepse vetëm në këtë mënyrë, theksojnë ata,...
  WordPress Ads