More

  25 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

  Sot bëhen 25 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

  28 Nëntori nuk shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Në këtë ditë, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 28 nëntor të vitit 1997, në fshatin Llaushë të Skenderajt, në varrimin e mësuesit të shkollës së Laushës, Halit Geci, i cili ishte vrarë nga forcat serbe.

  Në varrimin e tij, si ushtarë të UÇK-së, për herë të parë para opinionit publik, ishin paraqitur Rexhep Selimi, Daut Haradinaj dhe Mujë Krasniqi.

  Deklarata e UÇK-së për paraqitjen e saj të parë publike u përgatit nga vetë ushtarët e saj.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve...

  Zhvillimet në BDI, Ahmeti: Është një grip, le të përdorin aspirina!

  Në suaza të takimeve “Bashkë për Europë” të liderit të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) me qytetarët dhe bazën...

  Sali jep lajmin e shumëpritur: Rrisim rrogat në shëndetësi

  Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, tregoi ekskluzivisht sonte në TV21 se së shpejti do të merret vendimi për rritjen...

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut

  Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe reshje lokale të borës. Do të fryjë një...
  WordPress Ads