More

  10 cilësitë që e bëjnë një person të pjekur

  Arritja e pubertetit ose e moshës ligjore nuk ju bën automatikisht të pjekur.

  Disa njerëz rriten fizikisht por emocionalisht, ata kanë ende një rrugë të gjatë për tu pjekur. Që ju të humbni titullin “të papjekur”, do t’ju duhet të shfaqni tipare të caktuara. Këto janë disa nga tiparet që duhet të adoptohen para se të mund ta quani veten të rritur dhe të pjekur.

  ?????????????????????????????????????????????????????????

  1. Të keni nën kontroll emocionet tuaja

  Në vend që të zemëroheni lehtësisht me dikë tjetër për diçka, nëse do të jeni një person do të mund të kontrolloni emocionet tuaja. Të jesh i pjekur do të thotë që do të kesh më pak të ngjarë të mbingarkohesh nga emocionet e tua dhe të reagosh në mënyrë hiperaktivë edhe për gjërat më të parëndësishme.

  2. Marrja e përgjegjësisë për veten dhe veprimet tuaja

  Njerëzit bëjnë zgjedhje çdo ditë dhe ato zgjedhje vijnë me pasoja. Dikush që është i pjekur do të marrë përgjegjësi për veprimet e tyre. Ju jeni të pjekur kur kujdeseni në mënyrë aktive për veten tuaj, lumturinë tuaj dhe gjërat që merrni në rrugën tuaj për shkak të zgjedhjeve tuaja.

  3. Të ndjerit falënderues për atë që keni

  Një tipar tjetër i një personi të pjekur është kur ndiheni mirënjohës për atë që keni, në vend që të ankoheni për ato që nuk keni. Ju nuk i merrni gjërat si të dhëna sepse vlerësoni që jo të gjithë janë aq me fat.

  4. Ju jeni në gjendje të pranoni veten për atë që jeni

  Nuk është e thjeshtë të pranosh veten ashtu siç je, veçanërisht kur të tjerët vazhdimisht të thonë se duhet të ndryshosh. Por kur jeni pjekur, përqafoni se kush jeni dhe keni besim për veten tuaj. Do të ndiheni rehat me veten në vend që të ndiheni inferiorë dhe të dëshironi të kënaqni të tjerët duke qenë dikush që nuk jeni.

  5. Të kuptoni se nuk mund të dini gjithçka në ketë jetë

  Një person nuk mund të dijë gjithçka, por duhet pjekuria që dikush të kuptojë se ka shumë gjëra që ata nuk i dinë. Nëse jeni pjekur, do të lini mënjanë krenarinë tuaj dhe do të jeni të gatshëm të mësoni, edhe nga dikush që është më i ri se ju.

  6. Të jesh i vetëdijshëm dhe i vëmendshëm për të tjerët

  Të kesh dhembshuri është pjesë e të qenit i pjekur. Do të mendoni për njerëz të tjerë në vend që gjithmonë t’i vendosni interesat tuaja në radhë të parë. Sakrifica për të tjerët vjen së pari para se të ndiqni dëshirat e tua. Kur njerëzit e tjerë janë të suksesshëm, ju do të kënaqeni në vend se të jeni xheloz për ta.

  7. Të jesh i përulur dhe modest

  Nëse jeni një person i pjekur, nuk do lejoni që suksesi t’ju bëjë mendjemadh. Do t’i trajtoni njerëzit me drejtësi dhe respekt pa marrë parasysh pozitat në cilat jeni. Dhe nuk do të ndjeni nevojën për të promovuar veten tuaj mbi të tjerët.

  8. Duke shfaqur fleksibilitet

  Gjërat nuk shkojnë gjithmonë siç është planifikuar dhe për tu pjekur, do të duhet të jeni në gjendje të përshtateni në situata dhe të mendoni në këmbët tuaja. Të jesh kokëfortë, i ngurtë, sulmues është diçka që vetëm njerëzit e papjekur bëjnë.

  9. Të qenit mendjehapur dhe jo gjykues

  Do të jeni të hapur për të parë gjërat nga këndvështrime të reja dhe të kuptoni se çfarë do të thotë të jesh në “këpucët e njerëzve të tjerë”. Në vend që t’i etiketoni njerëzit që janë ndryshe nga ju, do të jeni të gatshëm ti konsideroni ata për atë që janë.

  10. Të dish se gjithmonë keni nevojë për t’u rritur e përmirësuar

  Të jesh i pjekur do të thotë që kurrë nuk do të jesh i vetëkënaqur duke menduar se jeni perfekt apo shumë i pjekur. Ju besoni se gjithmonë ka vend për përmirësime. Jeta ka të bëjë me të mësuarit dhe gjithmonë mund të përpiqesh të jesh një version më i mirë i vetvetes.

  - Marketing -Ajsel Medica

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  spot_img

  Të fundit

  Tiranë, namazi i Kurban Bajramit falet në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

  Besimtarët muslimanë në Shqipëri kanë falur namazin e Kurban Bajramit, duke u mbledhur në xhamitë dhe sheshet e vendit. Programi...

  Gol Shqipëria, Nedim Bajrami bombardon portën e Italisë

  Shqipëria në avantazh 0-1 ndaj Italisë me super golin e shënuar nga Nedim Bajrami. /tvklan.mk

  Ziadin Sela në Dortmund, në përkrahje të Kombëtares Shqiptare

  Pak para fillimit të ndeshjes Shqipëri-Itali, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka publikuar një fotografi dhe ka...

  Kreu i BFI-së, Shaqir Fetahu uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

  dhe vepron ka obligim të ngritjes së punës së tij, zhvillimit të vendit të tij, për të ngritur një...